user_mobilelogo

Event Info Quick View:

  • Event Venue: Exeter Racecourse, Devon, EX6 7XS
  • Event Date: Saturday 2nd September 2017
  • Event HQ Open Times: 06:00 hrs to 18:00 hrs
  • Ride Start Time: From 07:00 hrs
  • Discipline: Sportive (Non-Competitive Open-Road)
  • Location: Dartmoor & South Devon
  • Entry Limit: 1000
  • Distances: 37 miles | 65 miles | 112 miles
  • Age Restrictions: 15 yrs (13 yrs if accompanied)

Entry Fees:

  • Short Route: £27:00
  • Medium Route: £37:00
  • Long Route: £37:00
  • On the day surcharge:  +£5:00
Prices include all card processing fees.

Click here to enter now!

What's Included?

  • Electronic Chip Timing (RF Tech)
  • Gold, Silver & Bronze Medals
  • Age & Gender Category Results
  • Quality Goody Bag
  • High 5 Energy Drinks, Gels, and Bars
  • Quality Feed Stations (Sweet & Savoury foods)
  • Public Liability Insurance
  • Secure online entry management system
  • Registration Pack (Posted out)
  • Event HQ with toilets & catering
  • Well signed and marshalled routes
  • Route Map & GPS Files
  • Mechanical Support
  • Recovery Service (for rider and/or bike)
  • First Aid cover with professional medics
  • Event Photography service
  • Post-Ride Massage Service

Race number First name Last name Gender Category Finish time Medal
120 Carl NASH Male Senior 4:19:03 Finisher
190 Lucy WORTHINGTON Female Senior 4:19:04 Finisher
450 Matthew GENTRY Male Senior 2:59:37 Bronze
451 Paul GIBBINS Male V40 2:15:45 Gold
462 David GURNEY Male Senior 2:57:12 Silver
474 Alan Lloyd Male V50 2:15:17 Gold
498 Elizabeth HILL Female V40 2:36:46 Gold
528 Ben JAMES Male U18 3:05:06 Bronze
529 Caroline JAMES Female V40 2:56:20 Silver
541 Richard KEITH-HILL Male V40 2:20:03 Gold
601 Robert MITCHELL Male Senior 2:56:18 Silver
664 Paddy REARDON Male V60+ 3:10:54 Silver
719 Adrian SMITH Male V40 2:15:10 Gold
809 Ellen YEATES Female Senior 2:36:17 Gold
826 Ken Styman Male V50 3:01:51 Silver
829 Jake Ramsoen Male Senior 2:23:30 Gold
830 Eric Cassidy Male V50 2:31:01 Gold
831 Will Paine Male Senior 2:22:20 Gold
832 Darren Goodman Male V40 4:08:51 Finisher
833 Kirsten Day Female V50 3:18:31 Bronze
834 Annabelle Evans Female U18 3:16:54 Bronze
836 Paul Stevens Male Senior 3:18:09 Bronze
837 Elizabeth Thompson Female Senior 3:18:09 Bronze
838 Mark Reece Male V50 2:54:21 Silver
900 Anne ACTON Female V50 3:26:07 Bronze
901 Paul ACTON Male Senior 2:14:23 Gold
902 Lorraine ADAMS Female V40 4:31:46 Finisher
903 Digby ARNOLD Male V50 2:24:45 Gold
904 Mandy ATKINSON Female V40 2:42:10 Gold
906 Julie BARTON Female Senior 3:29:57 Bronze
908 Mandy BISCOE Female U18 3:48:51 Finisher
909 Matthew BLACK Male Senior 13:29:21 Finisher
911 Alan BOOTH Male Senior 2:28:48 Gold
912 Rose BOYD Female V40 3:51:06 Finisher
913 Anthony CAMERON Male Senior 2:13:45 Gold
914 Matt CHENERY Male U18 2:19:16 Gold
915 Julian CLUTTERBUCK Male V50 4:31:47 Finisher
916 Gavin COLEMAN Male Senior 2:38:11 Silver
917 Claire CORRICK Female Senior 2:56:43 Silver
918 Jason COX Male Senior 2:22:00 Gold
919 Sandra CURTIN-MAGGS Female V40 3:11:03 Bronze
921 Colin DAVIES Male V50 3:52:53 Finisher
922 Jeremy DEMPSEY Male U18 3:47:44 Finisher
923 Adam DENNIS Male Senior 3:19:23 Bronze
924 Adele DRAPER Female V40 3:02:15 Silver
925 Steven DRAPER Male V40 2:36:23 Gold
926 Steven DYER Male Senior 1:59:48 Gold
927 Angela EVANS Female V50 3:16:37 Bronze
928 Amanda FEENEY Female V40 3:01:12 Silver
929 Jennifer FISHER Female Senior 3:05:43 Silver
930 Jennie FITZJOHN Female V50 2:53:51 Silver
932 Melanie FORTE Female V50 2:41:09 Gold
933 Leanne Foster Female V40 2:27:29 Gold
934 Clive GILLMAN Male V60+ 2:35:17 Gold
935 Joanne GORMALLY Female Senior 2:42:23 Silver
936 Pippa GRIFFIN Female V40 3:20:09 Bronze
938 Claire HARDING Female V40 3:48:51 Finisher
941 Beth HEATON Female Senior 2:28:47 Gold
943 Rachael HOBBS Female Senior 2:27:53 Gold
944 Tania HOPKINS Female V40 3:14:25 Bronze
945 John HORTON Male V60+ 3:09:31 Silver
946 Damien HUXTABLE Male Senior 2:28:14 Gold
947 Ben HUXTABLE-SMITH Male Senior 2:53:32 Silver
949 Simon KARANDE Male V40 2:37:23 Gold
950 Ben KERWIN Male U18 2:17:52 Gold
951 Jamie KIDSON Male V40 2:24:46 Gold
952 Kevin LOADER Male V50 2:36:33 Gold
953 Nicki LOADER Female V40 3:29:16 Bronze
954 Michael LYONS Male V50 2:31:31 Gold
955 Shaun MARTIN Male Senior 2:05:25 Gold
956 Bernard MCALARY Male V40 3:23:27 Bronze
957 Graham MCBAIN Male V40 2:34:43 Gold
958 Mairi MCBAIN Female V40 3:16:41 Bronze
959 Stephen METCALFE Male V50 3:45:30 Finisher
960 Sara MIDDLETON Female V40 3:02:11 Silver
961 Simon MITCHELL Male Senior 2:36:47 Silver
962 William MITCHELL Male U18 2:05:12 Gold
963 Martin MITCHELMORE Male V50 2:38:06 Gold
964 Catherine MOORE Female Senior 2:54:32 Silver
965 Ken MORGAN Male V50 3:51:06 Finisher
966 Mark OHLENSCHLAGER Male V50 3:00:33 Silver
967 Pamela OHLENSCHLAGER Female V50 3:38:03 Bronze
968 Clinton OWEN Male V40 2:25:53 Gold
969 Neil PALLANT Male V40 2:55:02 Silver
970 Carol PARSONS Female V50 3:11:01 Silver
971 Matthew PARSONS Male U18 2:52:46 Silver
972 Robert PARSONS Male V50 3:11:00 Bronze
973 Carly PASCOE Female Senior 3:14:34 Bronze
974 David PITCHER Male V50 3:21:32 Bronze
975 Nigel PLANT Male Senior 3:26:42 Bronze
976 Michael SANDERCOCK Male Senior 2:24:08 Gold
978 Robert SCOTLAND Male V60+ 2:26:11 Gold
979 Abby SMITH Female V60+ 3:19:11 Silver
980 Peter SPEAR Male V50 3:26:54 Bronze
981 Gavin STUBBINGS Male V40 2:35:05 Gold
983 Joanna SYKES Female V50 3:00:49 Silver
984 Penny TAYLOR Female V40 3:14:25 Bronze
985 Lyndon TOWNSON Male V40 2:22:37 Gold
986 Susan TOYNE Female Senior 2:37:51 Gold
987 Katrina VOLLENTINE Female V40 2:41:56 Gold
988 Rachel WADSWORTH Female V40 2:58:43 Silver
989 Tim WADSWORTH Male V40 2:58:44 Silver
990 Julia WASSALL Female V60+ 3:48:26 Bronze
991 Chris WATTS Male Senior 2:25:54 Gold
992 Nicholas WEBB Male V50    
993 Martin WESTON Male V40 2:36:10 Gold
994 Simon WILLIAMS Male V40 2:24:45 Gold
995 Sophy WILLMOTT Female U18 3:26:42 Bronze
996 Jessica TANNER Female Senior 3:48:52 Finisher
997 Chris LEE Male Senior 3:18:19 Bronze
998 Kenny SALTER Male Senior 2:53:04 Silver
999 Nigel BURNELL Male Senior 3:17:48 Bronze
1000 Mike EVERETT Male Senior 3:52:53 Finisher
1001 Andrew COOKE Male Senior 3:18:22 Bronze
1002 James WILLIS Male Senior 3:18:25 Bronze
1006 Tim Morris Male V50 2:38:46 Gold
1022 David Hodges Male Senior 2:16:39 Gold
1024 Andrew Rook Male V40 2:38:00 Gold

Cycle Jersey:

m2c jerseyNew M2C Jersey for 2017
Pre-Order when you Sign-Up.

KoM / QoM Segment:

m2c kom qom jersey

New KoM and QoM Jerseys for 2017

Qualifying Riders ONLY.